Filińska, Teresa

Zgłoszenie do artykułu: Filińska, Teresa

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Filińska, Teresa

Nazwisko rodowe:

Stanisławska, Teresa

Właściwie:

Stanisławska-Filińska, Teresa

Data urodzenia:

25 czerwca 1929

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

20 października 2016

Informacje

Autorka tekstów.

Z początkiem lat 50. zajęła się pisaniem piosenek i skeczy, wykonywanych regularnie od 1955 r. w teatrze Buffo, kabarecie Stodoła, kabarecie literackim Katarynka, na scenach Stołecznej Estrady, Filharmonii, także w Polskim Radiu i TVP. Jej utwory śpiewali tacy wykonawcy jak m.in. German_Anna_Anna German, Iwona Niedzielska, Violetta Villas, Halina Kunicka, Irena Santor. Muzykę do wielu jej tekstów komponował Robert Filiński[2], [3].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.kppg.waw.pl/
Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [odczyt: 10.06.2016].

3. 

https://zaiks.org.pl/1244,196,zmarla_teresa_stanislawska
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS [odczyt: 28.06.2018].