Front, Julian

Zgłoszenie do artykułu: Front, Julian

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Front, Julian

Data urodzenia:

1897

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

1964

Miejsce śmierci:

Tel Awiw

Informacje

Kompozytor, dyrygent orkiestry jazzowej. Z wykształcenia był skrzypkiem, działał jako kompozytor, aranżer, kierownik orkiestr, dyrygent. Początkowo był członkiem orkiestry w znanej restauracji-dancingu „Oaza” (lata dwudzieste). Około 1930 r. założył wespół z muzykiem Zygmuntem Heymanem orkiestrę jazzową Heyman-Front Jazz. Komponował piosenki dla teatru „Banda”. Od 1935 r. prowadził orkiestrę taneczną w dancingu „Paradis” w Warszawie. We wrześniu 1936 r. otworzył dancing „FF”. Następnie prowadził do 1939 r. ekskluzywny „Bar pod krzywą latarnią”.

W 1939 r. walczył w kampanii wrześniowej, następnie przedostał się do Lwowa, gdzie w latach 1940–1941 był skrzypkiem w orkiestrze przy polskim teatrze; występował także gościnnie w miastach ZSRR, m.in. brał udział w koncercie na Kremlu. W 1942 r. zgłosił się w Buzułuku do polskiej armii generała Władysława Andersa i został przydzielony do orkiestry Henryka Warsa. Zdemobilizowany w 1946 r., osiadł w Tel Awiwie, gdzie w 1948 r. założył i przez szereg lat prowadził stojący na wysokim poziomie taneczny „Bar Delfin”[2].

Bibliografia