Górniak, Edyta

Zgłoszenie do artykułu: Górniak, Edyta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Górniak, Edyta

Data urodzenia:

14 listopada 1972

Miejsce urodzenia:

Ziębice

Informacje

Piosenkarka i aktorka. Debiutowała w programie telewizyjnym Śpiewać każdy może, który umożliwił jej udział w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ‘90, gdzie otrzymała wyróżnienie za wykonanie piosenki Zły chłopak z repertuaru Lory Szafran. W 1990 r. związała się z grupą aktorską Janusza Józefowicza, przygotowującą musical Metro. Uczestniczyła w jego krajowych i zagranicznych wystawieniach, m. in. w Minskoff Theatre na Broadwayu w Nowym Jorku. W 1994 r. zdecydowała się na karierę solową. W tym samym roku reprezentowała TVP w konkursie Eurowizji w Dublinie (Irlandia). Piosenka To nie ja w jej wykonaniu znalazła się na II miejscu. Brała udział w muzycznych spektaklach Blues minus, Do grającej szafy grosik wrzuć (przedstawienie z piosenkami z lat 50-tych), Nie opuszczaj mnie (widowisko z piosenkami Jacquesa Brela). Użyczyła swego głosu bohaterce filmu animowanego Walta Disneya pt. Pacahontas. W 1994 r. wystąpiła w programie Night Show telewizji satelitarnej RTL. Była partnerką José Carrerasa w koncercie charytatywnym, który odbył się w grudniu 1997 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Na jego potrzeby zrealizowany został wspólny teledysk, promujący to przedsięwzięcie. Z Mieczysławem Szcześniakiem nagrała piosenkę Dumka na dwa serca, promującą premierę filmu Ogniem i mieczem.

Jest laureatką:

– III nagrody na Baltic Festival w Karlshamn (Szwecja) w 1993 r.,

– nagrody im. Karola Musioła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ‘94,

– plebiscytu magazynów młodzieżowych: „Bravo” (Srebrny Otto – wokalistka roku 1994), „Popcorn” (Srebrny Mikrofon za piosenkę roku To nie ja oraz Srebrny Mikrofon w kategorii wokalistka roku 1994),

– Wiktora ‘94 dla największej indywidualności telewizyjnej,

– nagrody Radia Kolor dla największej indywidualności muzycznej roku 1994,

– nagrody Play-Box ‘95 w plebiscycie rozgłośni radiowych,

– nagrody Teleexpressu w 1995 r.,

– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk ‘95 w kategorii fonograficzny debiut roku (CD Edyta Górniak: Dotyk) oraz w kategorii teledysk roku (Dotyk).

Po rocznej nieobecności na estradzie w 1997 r. nagrała w Londynie CD Edyta Górniak z repertuarem anglojęzycznym. W 2002 r. ukazał się drugi międzynarodowy CD Edyta Górniak: Perła, vol. 1-2, zrealizowany w Wielkiej Brytanii i USA. O jej karierze i życiu prywatnym opowiada książka Piotra Krysiaka pt. Edyta Górniak: bez cenzury[1].

Bibliografia