Szafran, Lora

Zgłoszenie do artykułu: Szafran, Lora

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Szafran, Lora

Data urodzenia:

24 lipca 1960

Informacje

Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away.

W 1984 roku zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation, z którą nagrała dwie płyty.

W wokalistyce nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty W górę głowa, Tylko Chopin.

W 2005 roku wraz z Patrycją GoląBeatą Bednarz założyła trio Big Stars, z którym zdobyła III nagrodę na Festiwalu Jedynki Sopot 2006.

W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta Szafran_Lora_Holownia_Bogdan_Droga_do_ciebie_(CD)_4Ever_2007 – zawierająca jazzowe interpretacje standardów genialnej polskiej spółki autorskiej WasowskiPrzybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia.

W styczniu 2012 roku ukazał się projekt Sekrety życia według Leonarda Cohena. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego piosenkarza Leonarda Cohena w przekładzie Macieja Zembatego, Daniela WyszogrodzkiegoPawła Orkisza. Materiał zaaranżowany przez Miłosza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem wokalistki na twórczość Cohena. W październiku 2013 roku projekt otrzymał miano „Złotej płyty”.

Najnowsza propozycja Lory to wydany w październiku 2013 roku album Nad ranem, składający się z trzynastu premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie, a jednocześnie bardzo spójnej.

Festiwale i nagrody:

– 1981 – OMPP Toruń – Złota Dziesiątka,

– 1987-1990 – tytuł najlepszej wokalistki jazzowej w plebiscycie czytelników tygodnika „Jazz Forum”,

– 1989 – Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – nagroda dziennikarzy,

– 1989 – nagroda Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego za osiągnięcia w wokalistyce,

– 1990 – Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Sopot – Bursztynowy Słowik oraz Grand Prix,

– 1990 – Festiwal FIDOF Los Angeles,

– 1991 – Festiwal Intertalent – Bregenz ( Austria) – III nagroda,

– 1991 – Festiwal Piosenki w Cesme im. Yunusa Emre (Turcja) – Grand Prix,

– 1992-1995 – tytuł najlepszej wokalistki jazzowej w plebiscycie czytelników tygodnika „Jazz Forum”,

– 2006 – Festiwal Jedynki Sopot 2006 – III nagroda[2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://loraszafran.pl/
Oficjalna strona internetowa Lory Szafran [odczyt: 28.07.2016].