Gozdawa, Zdzisław

Zgłoszenie do artykułu: Gozdawa, Zdzisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Gozdawa, Zdzisław

Właściwie:

Godlewski, Zdzisław

Data urodzenia:

1 grudnia 1910

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

28 lutego 1990

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Komediopisarz, satyryk, poeta i autor tekstów piosenek. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował w 1929 r. librettem bajki muzycznej pt. Królewna Iskierka. Jako autor tekstów debiutował piosenką Limpopo dla Mieczysława Fogga. W latach 1932–1939 kierował studenckim kabaretem Pegaz, dla którego także pisał skecze i monologi. W latach 1936–1978 współpracował z Wacławem Stępniem, z którym pisał komedie, wodewile, książki i piosenki. Działalności obu autorów poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 24 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Samodzielnie publikował artykuły i felietony w tygodnikach kulturalnych i dziennikach[1].

Bibliografia