Hoffmann, Wojciech

Zgłoszenie do artykułu: Hoffmann, Wojciech

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Hoffmann, Wojciech

Data urodzenia:

1 lutego 1955

Miejsce urodzenia:

Brzeg Dolny

Informacje

Polski gitarzysta rockowy. Rozpoczął swoją przygodę z muzyką od grania na akustycznej gitarze Gibson w Domu Kultury w Gostyniu. Z początku był zafascynowany rock and rollem, między innymi Billem Haleyem. Duże wrażenie zrobiły na nim pierwsze koncerty zespołu Czerwone Gitary, po których na poważnie postanowił zostać muzykiem.

W 1968 r. założył swój pierwszy zespół – Błękitni. Z kolejnym zespołem Hot Projekt w 1975 r. uczestniczył w Wielkopolskich Rytmach Młodych, gdzie poznał akustyka Andrzeja Modrzejewskiego. Dzięki jego pomocy w 1977 r. trafił do zespołu Heam, z którym zagrał dużą trasę koncertową na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego.

Pierwszego profesjonalnego nagrania dokonał w 1978 r. z orkiestrą Zbyszka Górnego – grał temat z Jeziora Łabędzi Czajkowskiego.

Następnie dołączył do grupy Turbo, założonej przez basistę zespołu Heam – Henryka Tomczaka. Grupa rozpadła się w 1991 r.

W 1995 r. podjął współpracę z Witoldem Łukaszewskim i zrealizował z nim dwie płyty. W 1997 r. przyjął propozycję współpracy z zespołem Czerwone Gitary. Występując z nim jako muzyk sesyjny, nagrał dwie płyty i koncertował w Kanadzie i USA. W 1999 r. nastąpiła reaktywacja zespołu Turbo, który w 2001 r. wydał płytę Awatar.

W 2003 r. wydał swoją solową w pełni instrumentalną płytę pt. Drzewa osadzoną w nurcie rocka progresywnego. W lutym 2015 r. ukazał się drugi solowy album gitarzysty, zatytułowany Behind the Windows, w nagraniu którego gościnnie wzięli udział między innymi Grzegorz SkawińskiLeszek Cichoński. Jest wielokrotnym laureatem rankingów na najlepszego gitarzystę rockowego a także „jeźdzcem firmowym” firmy Ibanez (jedynym polskim muzykiem)[1], [2], [3].

Bibliografia

1. 

Katalog Biblioteki Narodowej

2. 

http://www.polskirock.eu/wojciech-hoffmann,z544,biografia.html
Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 09.03.2017].

3. 

http://www.wojciechhoffmann.pl/o-mnie/
Oficjalna strona internetowa Wojciecha Hoffmanna [odczyt: 21.11.2019].