Błękitni

Zgłoszenie do artykułu: Błękitni

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Błękitni

Data powstania:

1965

Data rozwiązania:

1971

Informacje

Polska grupa muzyczna powstała w 1965 r. w Skierniewicach. Założycielami grupy byli Stanisław Kocan, Zbigniew Witkowski, Włodzimierz Kaczmarek, Jerzy Lelonkiewicz, Bogdan Kowalik, Janusz Mizerski, Renata Lewandowska – śpiew, późniejsza wokalistka Grupy I oraz Quorum. Innymi wokalistami byli: Elżbieta Gawinek, Wojciech Oliwkowski. Konferansjerem grupy Błękitni był Janusz Maćkowiak, dziennikarz, prezenter Polskiego Radia. Zespół komponował i pisał teksty do swojej muzyki.

Grupa występowała w Telewizji Polskiej oraz w Programie Polskiego Radia pod koniec lat sześćdziesiątych.

Zespół koncertował w Polsce dając koncerty dla ponad trzystu tysięcy słuchaczy na żywo.

W 1966 r. grupa brała udział w Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. Z Błękitnymi na jednym z koncertów zagrał Jerzy Kosela gitarzysta, wokalista grupy Czerwone Gitary.

Grupa również występowała z takimi gwiazdami jak: Czesławem Niemenem, Karin Stanek, Wojciechem Młynarskim, Katarzyną Sobczyk, Jackiem Fedorowiczem, Adrianną Godlewską oraz z zespołem Trubadurzy[1].

Bibliografia

1. 

http://zespolblekitni.blogspot.com/
Strona internetowa zespołu Błękitni [odczyt: 05.05.2014].