Horwath, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Horwath, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Horwath, Jerzy

Data urodzenia:

15 lutego 1949

Miejsce urodzenia:

Jarosław

Data śmierci:

18 maja 2018

Miejsce śmierci:

Sztokholm

Informacje

Pianista i kompozytor.

Ukończył Liceum Muzyczne w Krakowie. Jako pianista jazzowy debiutował w 1966 r. z zespołem dixielandowym Playing Family na Jazzie nad Odrą. Jego największe dokonania wiążą się z krakowskimi Dżamblami, którego był jednym ze współzałożycieli, grał w zespole w latach 1966–1967 oraz 1968–1971.

W 1971 r. rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, ale studia przerwał, gdy w 1973 r. wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszkał do końca życia. W Szwecji pro­wadził własny zespół Jerry H. Band, współpracował m.in. z piosenkarką Teresą Tutinas (Wbrew pozorom, 1999) i skrzypaczką Moną Rosel. Pracował na rejsach wycieczkowych BBK Viking Line.

W 2007 r. zaczął przyjeżdżać do Polski na okazjonalne koncerty reaktywowanego zespołu Dżamble. Ostatni występ miał miejsce dwa tygodnie przed jego śmiercią, 30 kwietnia 2018 r., w sali NOSPR w Katowicach, był to koncert poświęcony zmarłemu niedawno Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu, poecie i autorowi tekstów, m.in. do piosenek Dżambli[1].

Bibliografia

1. 

http://jazzforum.com.pl/main/artykul/jerzy-horwath
Jazz Forum [odczyt: 29.12.2020].