Moczulski, Leszek Aleksander

Zgłoszenie do artykułu: Moczulski, Leszek Aleksander

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Moczulski, Leszek Aleksander

Data urodzenia:

18 lutego 1938

Miejsce urodzenia:

Suwałki

Data śmierci:

17 grudnia 2017

Informacje

Poeta i autor tekstów piosenek. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagielońskiego. W czasie studiów współtworzył z Leszkiem DługoszemWincentym Faberem działający przy Uniwersytecie Jagielońskim Teatrzyk Piosenki „Hefajstos” i grupę artystyczną „Sowizdrzał”. Na potrzeby studenckiej sceny pisał teksty piosenek do muzyki Adama Matyszkowicza (Makowicza), Andrzeja ZaryckiegoZieliński, Andrzej.

Jako poeta debiutował w 1959 r. w „Dzienniku Polskim”. Współpracował także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Współczesnością” i „NaGłosem”. Jest autorem wierszy wydanych w zbiorach poetyckich Nawracanie stracha na wróble, Narzędzia i instrumenty, Oddech, Głosy powrotu, Powitania, Odwitania z Suwalszczyzną, PozdrowieniaSiedemdziesiąt widoków w drodze do Wenecji, Jej nigdy za późno; wierszy dla dzieci wydanych w zbiorkach Siedem dni stworzenia świata, Te Deum w lesie, Ciebie Boże wychwalamy, Moje kotkiSto cudów; poematu Exodus; psalmów do oratorium Nieszpory ludźmierskie (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz); libretta oratorium Droga, życie, miłość (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz); tekstów kolęd i pastorałek Moje Betlejem (muz. Jacek Zieliński); piosenek m.in. dla Dżambli, Marka Grechuty, SkaldówAndrzeja Zauchy. Jest laureatem

– „Peleryny” – nagrody za najlepszy debiut roku w 1972 r.,

– nagrody im. Andrzeja Bursy w 1973 r.,

– nagrody specjalnej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1967 za Uciekaj, uciekaj,

– nagrody Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1969 za Medytacje wiejskiego listonosza,

– nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1971 za Korowód II,

– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1973 za Na granicy dnia,

– I nagrody na Festiwalu Twórczości TV w 1993 r. za Nieszpory ludźmierskie[1].

Bibliografia