Jackowski, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Jackowski, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jackowski, Marek

Data urodzenia:

11 grudnia 1946

Miejsce urodzenia:

Stary Olsztyn koło Olsztyna

Data śmierci:

18 maja 2013

Miejsce śmierci:

San Marco (Castellabate, Włochy)

Informacje

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, wokalista, także publicysta muzyczny. Absolwent Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Muzyczny samouk. W czasie studiów, w latach 1965–1967, grał w amatorskim zespole Impulsy. Z jego muzyków utworzył własny zespół Vox Gentis, początkowo blues-rockowy kwintet, później duet gitar elektrycznych Marek Jackowski-Zbigniew Frankowski. W 1968 r. przeniósł się do Krakowa, gdzie związał się z Piwnicą Pod Baranami. W latach 1969–1973 grał w zespole Anawa. Od 1971 do 1975 r. współpracował z grupą Osjan. W 1975 r. z Milo Kurtisem utworzył duet Maanam, który po wielu zmianach personalnych zadebiutował w 1979 r. jako grupa rockowa pod tą samą nazwą. Dla niej skomponował niemal cały repertuar płytowy. Jest także kompozytorem muzyki do filmów Noc poślubna w biały dzień (reż. Jerzy Gruza), Wielka majówka (reż. Krzysztof Rogulski), Czuję się świetnie (reż. Waldemar Szarek).

Koncertował w kraju i za granicą. Kiedy w 1986 r. Maanam zawiesił działalność koncertową, współpracował z grupą Złotousty i Anioły. Nagrał też solowe CD Marek Jackowski: No 1 i CD Marek Jackowski: Fale Dunaju. Od 1991 r. ponownie prowadził Maanam. W 2007 r. opuścił zespół, wyjechał do Włoch, gdzie prowadzi nowy swój zespół The Goodboys[1].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://kppg.waw.pl/Strona%202019/person.php?osoba=4005
Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [odczyt: 25.04.2016].