Kurtis, Milo

Zgłoszenie do artykułu: Kurtis, Milo

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kurtis, Milo

Właściwie:

Kourtis, Dimitros

Data urodzenia:

8 sierpnia 1951

Miejsce urodzenia:

Zgorzelec

Informacje

Kontrabasista, fagocista, kompozytor i aranżer, wirtuoz gry na instrumentach etnicznych (greckich, bułgarskich, indyjskich, m.in. drumla, kalanga, kalimba, trombita, djembe, okaryny). Pochodzi z rodziny greckich emigrantów osiadłych w Polsce. Ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w klasie kontrabasu. Uczył się gry na fagocie w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie. Debiutował w zespole Grupa w Składzie w 1971 r., w którym grał na kontrabasie i fagocie. W tym samym roku wystąpił z nią na Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu, gdzie zdobył I nagrodę. W 1973 r. z Wojciechem Waglewskim założył zespół Yá Sou.

W 1975 r. z Markiem Jackowskim utworzył duet Maanam, z którym związany był do 1976 r. Równocześnie podjął współpracę z grupą Osjan, z którą dokonał pierwszych nagrań radiowych i płytowych. W 1983 r. współtworzył zespół Izrael. Dwa lata później wszedł do nowopowstałego zespołu Voo Voo.

W latach 1986–1996 przebywał w USA, gdzie grał w greckim zespole folkowym, reaktywował grupę Yá Sou w międzynarodowej obsadzie, koncertował także z Donem Cherrym, Peterem Apfelbaumem i Jai Uttalem. Po powrocie do Polski reaktywował zespół Osjan. Związał się także z grupą muzyków sceny alternatywnej. Wziął udział w nagraniu CD The Users: Nie idź do pracy. Firmował nagrania zespołu Drum Freaks[1].

Bibliografia