Jopek, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Jopek, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jopek, Stanisław

Data urodzenia:

10 października 1935

Miejsce urodzenia:

Lwów

Data śmierci:

1 sierpnia 2006

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Polski tenor.

Urodzony we Lwowie, przeniósł się wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim, gdzie rodzice prowadzili sklep. Rozpoczął równolegle naukę w dwóch szkołach w Brzegu – handlowej i muzycznej.

Kierująca szkołą muzyczną Jadwiga Kryńska zajęła się indywidualną edukacją wokalną ucznia. Nakłoniła go, aby spróbował sił w profesjonalnym, reprezentacyjnym Zespole Pieśni i Tańca Skolimów.

W 1952 r. został wybrany spośród kilku tysięcy kandydatów. W Skolimowie zdobywał szlif wokalny pod okiem wielu nauczycieli m.in. prof. Jerzego Sergiusza Adamczewskiego, prof. Jana Trybusa, prof. Feliksa Rudomskiego, prof. Zofii Bregy i innych. Wkrótce dostał angaż śpiewaka-solisty. W tym samym czasie trwały poszukiwania talentów do Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Mira Zimińska-SygietyńskaTadeusz Sygietyński oglądając występ zespołu Skolimów, zwrócili uwagę na Stanisława Jopka.

W 1956 r. rozpoczął pracę artystyczną w „Mazowszu” (już wtedy im. Tadeusza Sygietyńskiego) jako śpiewak-solista (tenor). Od tamtej pory towarzyszył zespołowi na każdym koncercie. Wykonywał nie tylko ludowe piosenki „Mazowsza”, ale też pieśni Chopina, Moniuszki i polskie kolędy. Z „Mazowszem” występował ponad 40 lat. Dużą popularnością cieszyła się wykonywana przez niego pieśń Furman.

Ożenił się z Marią Stankiewicz, z którą miał dwie córki: skrzypaczkę Patrycję oraz piosenkarkę jazzową Annę Marię.

Stanisław Jopek uhonorowany został licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Najważniejsze z nich to:

– Złoty Krzyż Zasługi (1960);

– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975);

– Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1982);

– Tytuł „Wybitnego Śpiewaka Ludowego” nadany przez ZASP (1998);

– Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2000);

– Statuetka „Prometeusz” (2004)[1].

Bibliografia

1. 

http://www.polskirock.art.pl/
Archiwum Polskiego Rocka [odczyt: 12.05.2015].