Kagan, Jakub

Zgłoszenie do artykułu: Kagan, Jakub

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kagan, Jakub

Data urodzenia:

7 lutego 1896

Miejsce urodzenia:

Nowogródek

Data śmierci:

1942
Jest to data przybliżona.

Informacje

Kompozytor. Ukończył Instytut Muzyczny w Warszawie. Był pianistą, dyrygentem, aranżerem, kompozytorem, kierownikiem orkiestr, muzykiem jazzowym. W 1922 r. prowadził własną orkiestrę taneczną pod nazwą Jazz Band Kagana. W tym okresie występował jako akompaniator w teatrze „Miraż” i jako muzyk orkiestrowy w operetce w teatrze „Nowości”.

W latach 1926–1927 jego zespół grał stale w hotelu Bristol. W latach trzydziestych Kagan był kierownikiem muzycznym kinoteatru „Colloseum”, prowadził własną orkiestrę w kawiarni „Carlton” i kabarecie „Casanova” (1933 r.), działał jako kompozytor. Kierował orkiestrą wytwórni „Cristal Electro”, występował jako pianista w lokalach rozrywkowych, był też kierownikiem orkiestry dancingowej w restauracji „Cristal”.

Podczas II wojny światowej trafił do getta warszawskiego. Występował jako pianista w kawiarni „Splendid”, był akompaniatorem aktorów w teatrze „Melody Palace” (1941 r.). Zginął z rąk hitlerowców[2].

Bibliografia