Koszutski, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Koszutski, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Koszutski, Jerzy

Pseudonim:

Jurand

Data urodzenia:

1905

Miejsce urodzenia:

Siedlce

Data śmierci:

1960

Miejsce śmierci:

Nowa Ruda

Informacje

Kompozytor, dyrygent orkiestry, kierownik chóru, autor tekstów. Uczył się w Szkole Muzycznej Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego; uzyskał gruntowne wykształcenie w klasie fortepianu oraz z zakresu kompozycji. Działał w Towarzystwie Muzycznym w Kaliszu jako dyrygent orkiestr i chórów. Wraz z Marianem Rottengruberem stworzył Chór Juranda, który działał w latach 1932–1941 oraz 1946–1956.

Jerzy Koszutski komponował piosenki począwszy od 1932 r. Napisał wiele utworów dla Chóru, był także jego dyrygentem, prowadził chór podczas wszystkich jego występów publicznych oraz przy nagraniach płytowych w „Syrenie Record” i „Odeonie”. Oprócz piosenek lekkich wydał m.in. Trudny koncert fortepianowy, cykl mazurków, a także kompozycje muzyki wojskowej i pieśni żołnierskich. Po II wojnie światowej, po zakończeniu działalności Chóru Juranda, zamieszkał w Kłodzku. Był tam kierownikiem miejscowego Domu Kultury[2].

Bibliografia