Kranowski, Igo

Zgłoszenie do artykułu: Kranowski, Igo

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kranowski, Igo

Właściwie:

Kranc, Izaak

Pseudonim:

Krischer, Igo

Data urodzenia:

1912

Miejsce urodzenia:

Lwów

Data śmierci:

Dokładna data nie jest znana – podczas II wojny światowej.

Informacje

Kompozytor, autor tekstów, piosenkarz. W latach trzydziestych mieszkał w Warszawie. Był skrzypkiem i piosenkarzem, śpiewał w kawiarniach, na dancingach, m.in. w restauracji „Esplanada”; w sezonie letnim występował z recitalami w popularnych kurortach. Prowadził własną orkiestrę taneczną, w której był refrenistą. Występował ponadto z orkiestrą „Szał” na południu Polski, a także gościnnie z zespołem tanecznym Banda w Krakowie.

Pod koniec 1939 r. znalazł się we Lwowie i początkowo śpiewał w kawiarniach, m.in. w „Vogue”, współzałożył ponadto (ze Stanisławem Laudanem) orkiestrę taneczną i występował z nią jako piosenkarz w lokalach rozrywkowych. Powrócił jednak do Warszawy (prawdopodobnie po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej) i trafił do getta. Występował tam jako piosenkarz, m.in. w lokalu „Melody Palace”. Zapewne zginął z rąk hitlerowców, być może w obozie koncentracyjnym na Majdanku, gdzie w 1943 r. zginęła jego żona – pianistka i kompozytorka Paulina Braun[1].

Bibliografia