Krzysztoń, Antonina

Zgłoszenie do artykułu: Krzysztoń, Antonina

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Krzysztoń, Antonina

Data urodzenia:

13 czerwca 1954

Miejsce urodzenia:

Kraków

Informacje

Piosenkarka i gitarzystka, także kompozytorka i poetka. Absolwentka Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie. Zadebiutowała w 1981 r. w duecie z gitarzystą Andrzejem Wyrzykowskim na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej Zakazane piosenki w Sopocie. Rok później dokonała pierwszych nagrań, które ukazały się na MC Antonina Krzysztoń: Ballady Karela Kryla (piosenki z repertuaru poety i barda Praskiej Wiosny ’68), wydanej w nieoficjalnym obiegu przez wydawnictwo Nowa. Jego piosenki znalazły się także na CD Antonina Krzysztoń: Czas bez skarg.

W latach 1984–1992 współpracowała z gitarzystą Markiem Walawenderem. Przed oficjalnym debiutem płytowym w 1992 r. jej nagrania ukazały się na MC Pieśni, piosnki, piosneczki, MC Koncert, MC Inne światy i MC Pieśni postne.

Uczestniczyła we wszystkich ważniejszych imprezach i festiwalach związanych z nurtem piosenki poetyckiej, m.in. Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu, Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, Kraina Łagodności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Zrealizowała autorskie recitale Antonina Krzysztoń, Pieśni wielkopostne, Kolędy, Kołysanki oraz teledyski, m.in. Kiedy przyjdzie dzień, Perłowa łódź, Pada deszcz. Jest autorką muzyki do filmu dokumentalnego Czas Słowian, do spektaklu Zdania i uwagi oraz piosenek własnego repertuaru.

Jest laureatką:

– I nagrody na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie i I nagrody na FAMA w 1983 r.,

– nagrody Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w 1994 r.,

– nagrody artystycznej im. Włodzimierza Pietrzaka w 1999 r[1].

Bibliografia