Laskowski, Janusz

Zgłoszenie do artykułu: Laskowski, Janusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Laskowski, Janusz

Nazwisko lub nazwa:

Laskowski, Jan Adam

Data urodzenia:

5 stycznia 1946

Miejsce urodzenia:

Pożarki na Wileńszczyźnie

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, także autor tekstów własnych piosenek. Dzieciństwo spędził w ZSRR. Do Polski repatriowany w 1957 r. Debiutował jako piosenkarz i kompozytor w amatorskim zespole Ananasy w Białymstoku. W 1967 r. prowadził własny zespół Dacyty. Pod koniec lat 60-tych jego nieprofesjonalne nagrania wydane zostały na pocztówkach dźwiękowych. Dzięki nim zdobył wielką popularność.

W 1970 r. wystąpił w programie radiowym Popołudnie z młodością, a rok później w Telewizyjnym Ekranie Młodych. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’77 zdobył nagrody dziennikarzy i publiczności oraz nagrodę Studia 2 za piosenkę Kolorowe jarmarki (piosenka ta w wykonaniu Maryli Rodowicz otrzymała nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’77). Jest laureatem Złotego Gwoździa w plebiscycie popularności „Kuriera Polskiego” i nagrody Lata z Radiem w 1979 r. W 1985 r. wystąpił ponownie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w RFN, Belgii, Holandii, Francji i Australii oraz kilkakrotnie w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 56 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Na estradzie i w programach lokalnych stacji telewizyjnych prezentował autorskie recitale, m.in.: Kolorowe jarmarki, A u sąsiada tam, Zanim rzucisz we mnie kamieniemNigdy nie byłem w Casablance[1].

Bibliografia