Lis, Jarosław

Zgłoszenie do artykułu: Lis, Jarosław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lis, Jarosław

Pseudonim:

Dżery

Informacje

Jest rodowitym ostrowianinem. Jego edukacyjny incydent w policealnym studiu radiowo-telewizyjnym oraz w studium oświatowym okazał się nietrafionym wyborem. Wszystko, czym się w życiu zajmował, obracało się wokół muzyki. Był współzałożycielem grupy Rokosz, jednej z najważniejszych kapel działających w nurcie reagge w połowie lat 80-tych w kraju. W tym samym czasie pracował w Miejskim Centrum Kultury, gdzie prowadził klub płytowy oraz organizował wiele koncertów muzycznych. W 1988 r. razem ze swoim przyjacielem Dżej Dżejem, czyli z Jackiem Jędrzejakiem, założył grupę Big Cyc. Dziesięć lat później zainicjował zespół Czarno-Czarni.

Przez wiele lat prowadził własny program radiowy pt. Hush, w którym prezentował wszystko to, co działo się w muzyce niezależnej na całym świecie. Razem z Dżej Dżejem stworzył satyryczno-muzyczny program „Radio Big Cyc”. Jest właścicielem stale powiększającej się, liczącej kilka tysięcy sztuk kolekcji płyt oraz namiętnym czcicielem twórczości Charles’a Bukowskiego, amerykańskiego poety. Lubi czytać, m.in. Paula Austera, Jeffreya Archera oraz Marka Krajewskiego. Uwielbia humor Wood’ego Allena i abstrakcyjne gagi Monty Pythona oraz ich spadkobierców, czyli Little Britain. Jest zdeklarowanym fanem zupy pomidorowej, oliwek, a także wszystkiego, co kojarzy się z makaronem. Bardzo lubi prowadzić samochód, równie bardzo boi się latać wielkimi samolotami, choć wraz ze Skibą poleciał balonem i motolotnią.

W połowie 2006 r. Dżery wyprowadził się z miasta do lasu. Obecnie mieszka pod Ostrowem Wielkopolskim w malowniczym domu na skraju leśnej głuszy. Jest tam właścicielem dwóch owczarków niemieckich oraz młodej suczki polskiego owczarka nizinnego o wdzięcznym imieniu – Emisja. Dżery ma dwóch dorosłych synów: Michał jest studentem Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu, a Piotr studiuje fotografię. Nic więc dziwnego, że poprowadził kilka sesji fotograficznych Big Cyca, Czarno-Czarnych oraz zaprojektował okładki do ostatnich płyt obu grup, które okazały się jednymi z najciekawszych w dorobku zespołów. Obydwaj synowie Dżerego grają razem w zespole Natural Born Chillers, który zaczyna się cieszyć coraz to większą popularnością wśród fanów muzyki transowej i gitarowej. Tata Lis życzliwie im kibicuje[2].

Bibliografia