Łobodziński, Filip

Zgłoszenie do artykułu: Łobodziński, Filip

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Łobodziński, Filip

Data urodzenia:

24 marca 1959

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny, wokalista, tłumacz, aktor. Wraz z Jarosławem Gugałą stworzył w 1983 r. Zespół Reprezentacyjny. Śpiewał i tłumaczył teksty Lluísa Llacha, Georgesa Brassensa, piosenki sefardyjskie, brazylijskie. Nagrał z tą grupą płyty: Za nami noc... (pieśni Lluisa Llacha, 1985), Śmierć za idee (ballady Georgesa Brassensa, 1986), Sefarad (1991), Pornograf (1993) i Kumple to grunt (2007)[1].

Łobodziński zadebiutował w 1970 r. w filmie Abel, twój brat w reżyserii Janusza Nasfetera. Potem przyszły udane role w takich produkcjach, jak Stawiam na Tolka Banana, Podróż za jeden uśmiech czy Poszukiwany poszukiwana w reżyserii Stanisława Barei. Ostatnim filmem w dzieciństwie, w jakim pojawił się Łobodziński była Mysz w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego z 1979 r. W 2009 r., po trzydziestu latach przerwy, powrócił na ekran w krótkometrażowym filmie Groby[2].

Zafascynowany twórczością i postacią Boba Dylana od lat, jest dziś jednym z największych znawców amerykańskiego muzyka w Polsce. Wydany w lutym 2017 r. w Biurze Literackim zbiór Duszny kraj w całości został przetłumaczony przez niego[3]. Jako miłośnik twórczości Boba Dylana – stworzył w 2014 r. grupę Dylan.pl, z którą nagrał nowe interpretacje utworów artysty. Zespół wydał płytę Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru[4].

Bibliografia

1. 

http://zr.art.pl
Strona internetowa Zespołu Reprezentacyjnego [odczyt: 01.12.2018].

2. 

http://film.wp.pl
Strona internetowa WP Film [odczyt: 01.12.2018].

3. 

http://biuroliterackie.pl
Strona internetowa Biura Literackiego [odczyt: 01.12.2018].

4. 

http://dylan.pl
Strona internetowa zespołu Dylan.pl [odczyt: 01.12.2018].

5. 

Kozłowska, Agnieszka