Zespół Reprezentacyjny

Zgłoszenie do artykułu: Zespół Reprezentacyjny

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Zespół Reprezentacyjny

Data powstania:

1983

Informacje

Zespół Reprezentacyjny to grupa muzyczna wywodząca się z kręgu kultury studenckiej, założona została w 1983 r. w Warszawie przez Jarosława Gugałę (fortepian, śpiew), Filipa Łobodzińskiego (gitara, śpiew) oraz Adama Jamiołkowskiego (gitara, śpiew). Muzycy wykonywali głównie utwory zaczerpnięte z twórczości Lluísa LlachaGeorgesa Brassensa, które sami tłumaczyli i aranżowali.

Filip Łobodziński wspominał w audycji Historia pewnej płyty, że przełomowym rokiem dla zespołu był 1983, kiedy muzycy zostali nagrodzeni na Studenckim Festiwalu Piosenki. „Ten sukces zmusił nas do pracy nad repertuarem, tak na poważnie. Po festiwalu jeszcze różne kluby zapraszały laureatów na wspominki, ale później już byliśmy zapraszani indywidualnie. I zdecydowaliśmy, że będziemy grali Lluisa Llacha. W tym samym czasie, a wzięło się to z koła naukowego iberystów, zdecydowaliśmy się ubierać czarne koszule i zachowaliśmy to w zespole do dziś” - opowiadał Filip Łobodziński.

„Zespół powstał nie wiadomo po co, nie wiadomo jak długo miał trwać, ale okazuje się, że był jedną z najważniejszych historii, jakie mi się w życiu przytrafiły. I z czasem staje się jeszcze bardziej wartościowy i jeszcze fajniejszy. To dodatek do życia codziennego, który rozprasza nudę, przenosi nas w stronę bezinteresownych wartości, które w zwykłej codzienności mają tendencję do zanikania. Mobilizuje nas do lepszego, bardziej wartościowego życia” – wspomina Jarosław Gugała[1].

W 1990 r. zespół podjął decyzję o zawieszeniu działalności, ale w 2006 Zespół Reprezentacyjny w swoim najlepszym składzie (Gugała, Karlsbad, Łobodziński, Wojtczak) powrócił, by sporadycznie pojawiać się na scenie. Uważają, że rzadko znaczy lepiej. W grudniu 2007 Zespół wydał nową koncertową płytę. Kumple to grunt, która w 2010 r. uzyskała status Złotej Płyty[2].

Zespół wydał płyty: Za nami noc... (1985, pieśni Lluisa Llacha), Śmierć za idee (1986, ballady Georgesa Brassensa), Sefarad (1991), Pornograf (1993), Kumple to grunt (2007), Mur (2014, piosenki Lluisa Llacha)[3].

Bibliografia

1. 

https://www.polskieradio.pl
Strona internetowa Polskiego Radia [odczyt: 01.12.2018].

2. 

http://www.kulturalnawarszawa.pl/
Strona internetowa Kulturalna Warszawa [odczyt: 01.12.2018].

3. 

http://www.zr.art.pl/
Strona internetowa Zespołu Reprezentacyjnego [odczyt: 01.12.2018].

4. 

Kozłowska, Agnieszka