Łojek, Piotr

Zgłoszenie do artykułu: Łojek, Piotr

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Fot. Rafał Nowakowski.

Nazwisko:

Łojek, Piotr

Data urodzenia:

22 grudnia 1961

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Gitarzysta, gitarzysta basowy i klawiszowiec, autor części repertuaru zespołu Elektryczne Gitary, piszący również teksty dla innych wykonawców. Absolwent studiów geologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Przygodę z muzyką rozpoczął już w czasach licealnych. W październiku 1977 r., razem z Kubą Sienkiewiczem, założył akustyczną grupę pod nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Zespół grał prawie wyłącznie w domu i nagrywał na szpulowy magnetofon. Z tego okresu pochodzą takie przeboje jak Dziki (1978), Tatusia (1979), Trzecia Macocha czy Głowy L. (1982).

W połowie lat 80-tych członkowie SPIARDLa nabyli gitary elektryczne i zaczęli pierwsze występy publiczne. W latach 1987–1989 w żoliborskim domu Krzysztofa Bienia z zespołu Trawnik działała efemeryczna grupa Miasto, w której obok Piotra Łojka występowali: Kuba Sienkiewicz – voc., Krzysztof Bień – sxf., Sławek Wiechecki – dr, Marcin Rybak – g., Darek Wasilewski – g., wykonująca m.in. takie utwory jak WidmoCzłowiek z liściem[2].

Od 1989 r. występuje w zespole Elektryczne Gitary[1], którego był współzałożycielem, wraz z Kubą SienkiewiczemRafałem Kwaśniewskim. W grupie na początku grał na gitarze basowej, a następnie na instrumentach klawiszowych i gitarach.

Piotr Łojek jest również współtwórcą niszowego zespołu Dziady Żoliborskie, z którym wydał 15 albumów. Był producentem płyty pt. Moons z 1993 r. zespołu Immanuel, a w latach 2005–2006 występował także jako jego muzyk[2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.elektrycznegitary.pl/piotr-lojek
Oficjalna strona internetowa zespołu Elektryczne Gitary [odczyt: 04.12.2011].