Markowski, Grzegorz

Zgłoszenie do artykułu: Markowski, Grzegorz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Markowski, Grzegorz

Data urodzenia:

23 września 1953

Miejsce urodzenia:

Józefów koło Warszawy

Informacje

Wokalista rockowy, także kompozytor. Śpiewał w amatorskim zespole rockowym Watabah. W 1973 r. został słuchaczem Klubu Piosenki ZAKR w Warszawie. W latach 1974–1978 współpracował z Teatrem na Targówku jako śpiewający aktor. W 1977 r. dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Polskiego Radia. Od 1978 r. występuje jako solista. Reprezentował polską piosenkę na festiwalach w Cavan i w Castelbar (Irlandia), gdzie zdobył I nagrodę za interpretację piosenki Little Things (muz. E. Berg, sł. N. Biel). Koncertował także w Bułgarii, NRD i ZSRR. Współpracował z grupami wokalnymi Victoria Singers i Vox.

Przełomem i zwrotem było nagranie sławnego motywu do serialu 07 zgłoś się, po której otrzymał od założyciela zespołu Perfect, Zbigniewa Hołdysa, propozycję współpracy. W latach 1980–1983 był członkiem grupy Perfect. W 1987 r. Polskie Nagrania wydały jego solową płytę Kolorowy telewizor.

W 1983 grupa Perfect została rozwiązana, a Markowski w tym czasie występował razem z formacjami Hazard i Samolot. W tym czasie prowadził także firmę budowlaną. W 1987 wystąpił jeszcze razem z reaktywowaną na jeden koncert grupą, ale po reaktywacji grupy w 1989 nie pojawił się w jej składzie. Dopiero w 1993 roku powrócił do Perfect jako wokalista, po tym jak w 1992 Zbigniew Hołdys ostatecznie rozwiązał zespół ze sobą jako liderem.

Oprócz utworu do 07 zgłoś się nagrał inne piosenki wykorzystane w serialach TV: W labiryncie, Ekstradycja 3 (w duecie z Liroyem) i filmie Spona (reż. Waldemar Szarek).

Był gościem Richarda Claydermana podczas jego warszawskiego koncertu w 1998 r. w sali Filharmonii Narodowej, w którym zaśpiewał piosenkę Niewiele ci mogę dać. Zagrał także w filmie Córa marnotrawna (reż. Andrzej Kondratiuk). Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 70 (reż. Ryszard Wolański)[1].

Bibliografia