Mendelson, Seweryn

Zgłoszenie do artykułu: Mendelson, Seweryn

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Mendelson, Seweryn

Severs, Richard Steven

Pseudonim:

Sewer

Sever

Czerwiński, Ryszard Stefan

Data urodzenia:

12 września 1912

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

1994

Miejsce śmierci:

Nowy Jork

Informacje

Autor tekstów, muzyk, aranżer. Uczęszczał do gimnazjum im. Stefana Żeromskiego. Posiadał wykształcenie muzyczne, uczył się w szkole przy Żydowskim Towarzystwie Krzewienia Muzyki; był pianistą, aranżerem muzyki orkiestrowej.

Pracował dla warszawskich teatrów rewiowych, m.in. teatru „8.15”. Współpracował z kompozytorami: Adamem Lewandowskim, Adolfem KurcemStanisławem Ferszko. Teksty piosenek pisał od około 1936 r., najwięcej dla pieśniarki Wiery Gran. Był autorem znanych piosenek – słynnego Listu, walca Przeminęło z wiatrem czy piosenki z filmu Siedem policzków, siedem całusówWir tańca nas porwał. Dużo jego utworów nagrała wytwórnia „Odeon”. Od 1936 r. należał do Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

Podczas okupacji hitlerowskiej przebywał początkowo w getcie warszawskim. Pracował dalej jako literat, był także krytykiem teatralnym w „Gazecie Żydowskiej” (1942 r.). Następnie zbiegł z getta i ukrywał się w Warszawie pod nazwiskiem Ryszard Stefan Czerwiński.

Po zakończeniu II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii. Przez pewien czas pracował w ambasadzie polskiej w Londynie. Następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przybrał nazwisko Richard Steven Severs. Ponownie nawiązał współpracę ze Stanisławem Ferszko, komponował, pracował jako aranżer, był członkiem stowarzyszenia autorów amerykańskich ASCAP[1].

Bibliografia