Nel, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Nel, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Nel, Jerzy

Nazwisko:

Nell, Jerzy

Zyms, Jerzy

Data urodzenia:

20 grudnia 1902

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

12 grudnia 1956

Miejsce śmierci:

Włochy pod Warszawą

Informacje

Autor tekstów. Ukończył Giimnazjum Towarzystwa Kultury Polskiej, następnie studiował w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. W 1924 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W tym czasie zaczął publikować pod pseudonimem Nel swe pierwsze utwory literackie.

Od 1926 do 1936 r. działał wyłącznie jako autor, piszący dla prasy, radia, teatru. Był autorem sztuk i komedii muzycznych, felietonistą, pisał teksty piosenek, małe formy literackie, scenariusze filmowe. M.in. w 1932 r. napisał teksty piosenek do filmu Ułani, ułani oraz był współtwórcą jego scenariusza. W tym samym roku napisał dialogi i teksty piosenek do filmu 10% dla mnie; w 1933 r. przygotował scenariusz filmu Każdemu wolno kochać. Rok 1934 przyniósł film Zabawka (napisał do niego piosenki), rok 1935 – Pieśniarza Warszawy (scenariusz i teksty piosenek wspólnie z Ludwikiem Starskim), 1937 – Królową Przedmieścia (scenariusz). Najbardziej znaną jego piosenką jest superprzebój z filmu Pieśniarz WarszawyJuż taki jestem zimny drań.

Brał udział w kampanii wrześniowej w brygadzie gen. Franciszka Kleeberga; walczył w bitwie pod Kockiem.

Od października 1945 r. w Domu Żołnierza w Łodzi, potem był pracownikiem wydawnictwa „Wiedza”. W 1947 r. zorganizował teatr rewiowy „Wróbelek Warszawski”. Od 1948 r. pracował w Agencji Teatralnej „Agtif”, następnie jako scenarzysta Filmu Polskiego. Współpracował z Wytwórnią Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Polskim Radiem, był prezesem Sekcji Drobnych Utworów Literackich Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz członkiem jego Zarządu. W ostatnim okresie życia pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki[2].

Bibliografia