Pawluśkiewicz, Jan Kanty

Zgłoszenie do artykułu: Pawluśkiewicz, Jan Kanty

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Pawluśkiewicz, Jan Kanty

Data urodzenia:

13 października 1942

Miejsce urodzenia:

Nowy Targ

Informacje

Kompozytor, pianista i aranżer, także aktor i malarz. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Grał na fortepianie w szkolnym zespole tanecznym, później w akademickich zespołach jazzowych. W 1967 r. z Markiem Grechutą założył studencki kabaret Anawa, z którego wyłonił się zespół wokalno-instrumentalny o tej samej nazwie. Grał w nim na fortepianie i komponował do 1980 r. Współpracował także z Piwnicą Pod Baranami.

Od 1971 r. komponuje na potrzeby filmu i teatru. Debiutował muzyką do filmu krótkometrażowego Brzydkie kaczątko (reż. Tomasz Zygadło). Jest kompozytorem bufet-opery Kur zapiał (libretto Wiesław Dymny); musicalu Szalona lokomotywa (współautor Marek Grechuta); oratoriów Nieszpory ludźmierskie (do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego) i Droga, życie, miłość (libretto Leszek Aleksander Moczulski); poematu symfonicznego Harfy Papuszy (libretto Bronisława Wajs-Papusza), koncertów kameralnych Amat VitaOgrody Jozefata; muzyki do filmów animowanych, krótkometrażowych, dokumentalnych i fabularnych oraz seriali TV; muzyki teatralnej, m.in. do spektakli Bramy raju, Wariat i zakonnica, Dni Turbinów, Niebezpieczne związki, Niedole cnoty, Samobójca, Do piachu, Zapach orchidei, Śmierć komiwojażera, Wędrująca granica, Troilus i Kressyda, Twórcy obrazówBóg; piosenek.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 91 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Jest laureatem:

– Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 r. za Tango Anawa,

– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’68 za Serce,

– I nagrody na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1975 r.,

– nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za muzykę do spektakli SamobójcaDo piachu w 1992 r.,

– nagrody Ministra Kultury i Sztuki,

– I nagrody na Festiwalu Twórczości TV za Nieszpory ludźmierskie w 1993 r.,

– nagrody za muzykę do filmu Zawrócony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1994 r[1].

Bibliografia