Pietrow, Abraham

Zgłoszenie do artykułu: Pietrow, Abraham

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Pietrow, Abraham

Pseudonim:

Piotrowski, Aleksander

Data urodzenia:

1870

Data śmierci:

1938

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor. Urodzony w Rosji. Przed I wojną światową związany był z kabaretami rosyjskimi. Przybył do Polski około 1917 lub 1918 r. i szybko odnalazł się w warszawskim środowisku muzycznym. Zapewne miał za sobą studia muzyczne, gdyż jako działający w Warszawie akompaniator był bardzo ceniony za kulturę wykonawczą, stawiano go często tuż po Ludwiku Ursteinie. Pierwsza jego kompozycja (pt. Syrena) ukazała się w 1911 r. na płytach „Syrena Grand Record”. W Warszawie współpracował często z teatrem „Qui pro Quo” od chwili jego powstania.

Był autorem kilku operetek: jednoaktowej Szalonej nocy (z librettem Andrzeja Własta, wystawionej 29 września 1919 r. w „Qui pro Quo”), Dzidzi (dwuaktówki z librettem Konrada Toma, premiera w „Qui pro Quo” 1 marca 1920 r.), Księcia z mansardy (dwuaktówki z librettem Własta, wystawionej 7 września 1921 r. w „Qui pro Quo”), Królowej shimmy (również dwuaktówki z librettem Własta; jej premiera odbyła się 11 marca 1921 r. w „Nietoperzu”), Wściekłego lotnika (trzyaktówki z librettem I. Krantza, granej w teatrze „Nowym” od 2 czerwca 1923 r.), Panienki z baru (z librettem Własta, 1921 r.) oraz operetki Ira (również z librettem Własta). Skomponował także dodatkowe piosenki i motywy muzyczne do operetki Jasnowłosy cygan (M. Knopfa z librettem O. Felixa).

W latach międzywojennych prowadził w Warszawie prywatną szkołę gry fortepianowej. Czynnie działał w środowisku rosyjskiej „białej” emigracji w Warszawie, akompaniował na uroczystościach, koncertach dla Rosjan itp. Był korepetytorem artystów śpiewaków, członkiem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Działał też jako dyrygent, od 1925 r. w teatrze „Eldorado” a w latach 1926–1935 w „Mignon”[1].

Bibliografia