Porazińska, Janina

Zgłoszenie do artykułu: Porazińska, Janina

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Porazińska, Janina

Pseudonim:

Lublinianka

Ziomkówna, Barbara

Data urodzenia:

29 września 1888

Miejsce urodzenia:

Lublin

Data śmierci:

2 listopada 1971

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autorka książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczka literatury szwedzkiej, redaktorka pism dziecięcych.

Studia odbyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutowała w 1903 r. w „Wędrowcu”; w 1912 r. wydała pierwszą książkę. W 1917 r. współtworzyła pismo dla młodzieży „Płomyk”, zaś w latach 1927–1930 redagowała „Płomyczek”. Była znaną pisarką, autorką utworów dla dzieci i młodzieży. Opublikowała m.in. W Wojtusiowej izbie, Kto mi dał skrzydła, a także wspomnienia własne[3], [4].

Bibliografia
Finansowanie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.