Porębski, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Porębski, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Porębski, Jerzy

Data urodzenia:

28 marca 1939

Miejsce urodzenia:

Sosnowiec

Data śmierci:

19 sierpnia 2021

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta i trębacz, także kompozytor, autor tekstów i tłumacz piosenek o tematyce żeglarskiej. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk przyrodniczych, oceanograf, w latach 1965–2000 pracownik Morskiego Instytutu Rybackiego w Świnoujściu, rybak i żeglarz. Pływał na statkach naukowych, rybackich i jachtach pod polską i obcą banderą.

Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki, na której grał w zespołach Adama Makowicza w latach 1960–1961. Grą na gitarze i tworzeniem własnych piosenek zajmował się podczas rejsów oceanicznych. Zadebiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie w 1983 r. W 1985 r. dokonał pierwszych nagrań, które ukazały się na MC Z rybakami w świat.

Z własnymi programami lub z zespołem Stare Dzwony wielokrotnie występował na wszystkich ważniejszych imprezach szantowych w kraju (Giżycko, Wrocław, Mikołajki, Świnoujście, Kraków), na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu, a także w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie.

Jest laureatem:

– Grand Prix na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie w 1983 r.,

– I nagrody w konkursie piosenki autorskiej w 1984 r.,

– Grand Prix dla zespołu Stare Dzwony w 1991 r.,

– nagrody im. Tomasza Opoki za tekst piosenki premierowej w 2000 r.,

– honorowe Grand Prix dla zespołu w składzie: Andrzej Korycki, Ryszard Muzaj, Michał Pańczyszyn, Jerzy Porębski, Marek Szurawski w 2000 r.,

– nagrody jacht klubów Polonii Amerykańskiej w 2000 r. za krzewienie kultury morskiej po obu stronach Atlantyku,

– Grand Prix XX-lecia w 2002 r.,

– nagrodę im. Tomasza Opoki za tekst piosenki Sztormowa noc w 2005 r.,

– Grand Prix XXV-lecia dla największej osobowości i za największy przebój (Gdzie ta keja) w 2005 r[1].

Bibliografia