Rozwadowski, Paweł

Zgłoszenie do artykułu: Rozwadowski, Paweł

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rozwadowski, Paweł

Pseudonim:

Kelner

Kelner, Paweł

Data urodzenia:

8 czerwca 1962

Data śmierci:

11 października 2020

Informacje

Wokalista (punk rock, reggae), gitarzysta, perkusista oraz autor tekstów[1].

Jako szesnastolatek utworzył zespół Fornit, który w 1980 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Nowej Fali w Kołobrzegu. Do legendy przeszła ich piosenka Lepsza kiła od IŁ-a, która w ironiczny sposób nawiązywała do samolotów radzieckiej produkcji. Za ten utwór formacja otrzymała zakaz działalności w PRL.

Następnie stworzył zespół No Price, a następnie Deuter. W 1983 r., gdy Deuter zawiesił działalność, wraz z Robertem Brylewskim założyli grupę Izrael. Po dwóch latach działalności zespół nagrał album Biada, biada, biada, który promował singiel Rastaman_nie_klamie|Rastaman nie kłamie. W 1985r. opuścił grupę, jednak po latach, w 2006 r., nagrał razem z nią albumDża ludzie.

W 1995 r. nagrał z Dezerterem płytę Deuter przypominającą najpopularniejsze utwory zespołu Deuter. Z reaktywowanym Deuterem występował od 2001 r. do śmierci.

W 2012 r. napisał książkę To zupełnie nieprawdopodobne, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego[2].

Jako jeden z pierwszych przeszczepił na polski grunt muzykę rap, afrobeat (Deuter), reagge (Izrael), czy ambitną muzykę techno (Max i Kelner)[3].

Bibliografia