Skolarski, Marek

Zgłoszenie do artykułu: Skolarski, Marek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Skolarski, Marek

Właściwie:

Skolarski, Marian

Pseudonim:

Rayer, Tomasz

Howil, Paweł

Data urodzenia:

4 września 1939

Miejsce urodzenia:

Piastów koło Warszawy

Data śmierci:

5 listopada 2011

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Dziennikarz, kompozytor i autor tekstów piosenek. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie puzonu. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1963 r. zadebiutował jako autor tekstów i kompozytor piosenek dla grupy Bardowie. W 1969 r. z Markiem Ałaszewskim współtworzył grupę Klan, dla której pisał teksty piosenek.

Jest także autorem libretta widowiska Mrowisko (muz. Marek Ałaszewski), wystawionego z udziałem muzyków Klanu i tancerzy Teatru Wielkiego na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’70.

W latach 1979–1984 był kierownikiem artystycznym grupy Vox, dla której pisał także teksty piosenek. Później sprawował opiekę artystyczną nad solistami i zespołami Zjednoczonego Przedsiębiorstwa Rozrywkowego, m.in. Joanną Zagdańską i grupą Mad Money. Od 1991 r. prowadzi agencję wydawniczą Skolar.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 109 (reż. Ryszard Wolański)[1].

Bibliografia