Nazwa: |
Kat |
Data powstania: |
1980 |
Katowicki zespół trashmetalowy. Powstał w 1980 r., początkowo kwartet instrumentalny: Tomasz Jaguś – bg., Ireneusz Loth – dr., lider, Piotr Luczyk – g., lider, Ryszard Pisarski – g. W tym składzie debiutował w lokalnej imprezie Silesian Rock; od 1981 r. kwintet z Romanem Kostrzewskim – voc. W 1984 r. Ryszarda Pisarskiego zastąpił Wojciech Mrowiec, z którym wziął udział w Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie, nagrał też debiutancki singel dla Tonpressu z piosenkami Ostatni tabor i Noce szatana.
W 1985 r. nawiązał współpracę z krajową firmą fonograficzną Metal Mind Record i belgijską Ambush Record, która wydała w 1986 r. pierwszy LP Kat: Metal & Hell (wersja polskojęzyczna LP Kat: 666). Repertuar tych płyt prezentował podczas widowisk-koncertów w Katowicach, Opolu oraz w Jarocinie. Fragment jarocińskiego koncertu znalazł się w filmie pt. My Blood Your Blood o polskim rocku lat 80-tych, emitowanym na antenie telewizji BBC. W 1986 r. Wojciecha Mrowca zastąpił Krzysztof Stasiak. W 1990 r. zawiesił działalność.
Rok później wznowił ją w zmienionej obsadzie: Roman Kostrzewski – voc., Ireneusz Loth – dr., lider, Piotr Luczyk – g., lider, Krzysztof Oset – bg., Jacek Regulski – g. Nowe oblicze udokumentował na CD Kat:... Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach i CD Kat: Szydercze zwierciadło. Po śmierci Jacka Regulskiego (29 październik 1999 r.) w wypadku drogowym zawiesił działalność. Na dwudzieste urodziny zespołu firma Silver-Ton wydała na CD archiwalne nagrania Kata z Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie w 1992 r. Jesienią 2003 r. zespół wystąpił jako support Iron Maiden na Mystic Festival we Wrocławiu, gdzie nagrał CD Kat: Somewhere in Poland w odnowionym składzie (Jarosław Gronowski w miejsce Jacka Regulskiego i Mariusz Prętkiewicz – dr. zamiast Ireneusza Lotha). W 2004 r. z zespołem rozstał się Roman Kostrzewski. Zastąpił go Henry Beck[1].