Zgłoszenie do artykułu: Urszula

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Urszula

Nazwisko:

Kasprzak, Urszula

Data urodzenia:

7 lutego 1960

Miejsce urodzenia:

Lublin

Informacje

Piosenkarka, także autorka tekstów i aktorka. Studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim studium piosenki.

W 1977 r. w gronie piosenkarek amatorek uczestniczyła w eliminacjach, a potem w finale konkursu Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zdobyła tam wówczas Złoty Samowar. W nagrodę zaśpiewała rok później w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W związku z podjęciem studiów zrezygnowała z dalszych występów.

Na estradę powróciła w 1982 r. jako solistka Budki Suflera. Nagrane z zespołem piosenki Fatamorgana oraz Bogowie i demony wysoko lokowały się na radiowych listach przebojów, a ich wykonawczyni przyniosły ogromną popularność. W 1983 piosenka Dmuchawce, latawce, wiatr w jej interpretacji otrzymała tytuł przeboju roku. Z Budką Suflera i grupą Klincz dokonała nagrań dla archiwum Polskiego Radia oraz płytowych. Wystąpiła na zagranicznych festiwalach piosenki w Karlshamn (Szwecja), Dreźnie (NRD), Pradze (Czechosłowacja), Norymberdze (RFN) i Chicago (USA). Koncertowała w Niemczech, ZSRR, na Węgrzech, w Szwecji, Holandii, Bułgarii i kilkakrotnie w ośrodkach polonijnych USA. Tam także w 1988 r. ukazał się CD The Best of Urszula & Budka Suflera, wieńczący sześcioletni okres jej współpracy z zespołem.

W 1989 r. związała się z grupą Jumbo, prowadzoną przez gitarzystę i kompozytora Stanisława Zybowskiego (prywatnie mąż Kasprzak). W tym samym roku wystąpiła z nią na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1989–1993 przebywała w USA. Z grupą Jumbo w międzynarodowej obsadzie koncertowała, nagrywała i śpiewała w programach polskojęzycznych stacji TV.

Jako aktorka wystąpiła w spektaklach Teatru TV Bajki Pana JachowiczaŻeglując w dobry czas oraz w filmach fabularnych Alabama (reż. Ryszard Rydzewski), Och, Karol (reż. Roman Załuski) i Głód serca.

Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 168 (reż. Ryszard Wolański). Jest laureatką Bursztynowego Słowika, honorowej nagrody za całokształt twórczości przyznanej przez Prezydenta Miasta Sopotu podczas Sopot Festival w 2001[1].

Bibliografia