Wyleżoł, Piotr

Zgłoszenie do artykułu: Wyleżoł, Piotr

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wyleżoł, Piotr

Data urodzenia:

6 grudnia 1976

Informacje

Polski pianista jazzowy, kompozytor, improwizator.

Jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. W wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe MozartaBeethovena.

W 1989 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną i stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie fortepianu Romany Fritzowej. w 1995 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Ireny Kryszczukajtis. w 2000 r. uzyskał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli.

Karierę na scenie jazzowej rozpoczął już w okresie studiów, w zespołach między innymi Janusza Muniaka, Jarka ŚmietanyMarka Bałaty.

Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. W 2001 roku ukazała się jego autorska płyta Yearning nagrana wspólnie z Adamem Kowalewskim na kontrabasie i Łukaszem Żytą na perkusji.

W październiku 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia, płyta tria pianisty zatytułowana Wylezol_Piotr_Children_s_Episodes_Fresh_Sound_New_Talent_2009. Płyta wydana została w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Jest on pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku.

Od 2005 roku regularnie współpracuje z Nigelem Kennedy’m, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, między innymi jako klawesynista w repertuarze J.S.Bacha czy A.Vivaldiego.

Od października 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Laureat:

– I nagroda na Jazz Juniors w Krakowie,

– I nagroda na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda),

– Nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty na Jazz nad Odrą we Wrocławiu[1][2].

Bibliografia

1. 

Katalog Biblioteki Narodowej

2. 

http://www.piotrwylezol.com/
Oficjalna strona internetowa Piotra Wyleżoła [odczyt: 23.10.2016].