Żeleński, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Żeleński, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Żeleński, Stanisław

Data śmierci:

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Recytator, aktor. Urodzony w Krakowie jako syn Tadeusza (Boya) i Zofii z Pareńskich. Ukończył gimnazjum im. Jana Zamoyskiego i Oddział Dramatyczny przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Debiutował w Teatrze Polskim w 1929 r. Przez kolejne trzy sezony był aktorem teatru „Ateneum”, po czym powrócił na deski Teatru Polskiego. Ze sceną tą był związany – z przerwą okupacyjną – przez 46 lat.

W okresie przedwojennym rozpoczął współpracę z Polskim Radiem, występował w słuchowiskach i audycjach literackich; dysponował charakterystycznym, przyjemnym głosem o ciemnej barwie. Po 1945 r. grał przez pewien czas w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. Nagrywał płyty gramofonowe przed wojną dla wytwórni „Syrena Record”[1].

Bibliografia