Harcerski marsz żałobny

Zgłoszenie do artykułu: Harcerski marsz żałobny

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Tytuł:

Harcerski marsz żałobny

Autor słów:

Suchecka, A.

Autor muzyki:

nieznany

Data powstania:

1920

Informacje

„Marsz” powstał po Bitwie Warszawskiej 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. Dzięki temu zwycięstwu została ocalona niepodległość Polski i cała cywilizacja europejska, gdyż przywódcy bolszewiccy chcieli iść „po trupie Polski do pożaru światowego”.

Bitwa ta została uznana przez angielskiego historyka i dyplomatę lorda D’Abernon za siedemnastą co do znaczenia bitwę w dziejach świata. Obok regularnych oddziałów Wojska Polskiego wzięła w niej udział młodzież – głównie studenci i harcerze. Do historii przeszła postać bohaterskiego księdza kapelana Ignacego Skorupki, który poległ podczas walk w Osowie pod Radzyminem 14 sierpnia 1920 r., wiodąc kompanię akademicką do ataku[2].

Piosenkę śpiewano podczas corocznie obchodzonego Dnia Zadusznego, na zakonspirowanych wieczornicach w trakcie okupacji[3].

Bibliografia