Kryminalny blues

Zgłoszenie do artykułu: Kryminalny blues

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Tytuł:

Kryminalny blues

Autor słów:

Rodziewicz, Dobrosław[1]

Autor muzyki:

Mierzwa, Leszek[1]

Data powstania:

1997

Wykonania poza albumami:

Rodziewicz, Dobrosław

Kabaret Koalicja

Informacje

Premiera piosenki odbyła się w audycji Radia Kraków zatytułowanej Prywatka. Miesięcznik radiowy Kabaretu Koalicja, która była emitowana w latach 1991–1999. Z (prawie) tym samym tekstem wykonywany był KrymRap rapowany przez duet w składzie: Marcin Baran i Dobrosław Rodziewicz. Wspomniany w tekście Sekuła to Ireneusz Sekuła, działacz PZPR, a później prominentny polityk SLD, za którym ciągnęły się rozmaite podejrzenia i wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego. Rok po powstaniu piosenki Koalicji, w której pada nazwisko Sekuły, prokuratura oskarżyła go o popełnienie czterech przestępstw, m. in. o działanie na szkodę Głównego Urzędu Ceł. W 2000 r. Sekuła podobno popełnił samobójstwo, a całkiem na pewno zmarł od ran postrzałowych. Wtedy Kryminalny Blues niechcący nabrał cech nośnika czarnego humoru. Refren dodatkowy się jakoś nie nagrał. Nikt nie pamięta dlaczego[2].

Bibliografia

1. 

Kabaret Koalicja.
Archiwum zespołu.

2. 

Kozłowska, Agnieszka.
Wywiad Agnieszki Kozłowskiej z Dobrosławem Rodziewiczem z Kabaretu Koalicja z 16 maja 2017 r.