Szumią jodły na gór szczycie

Zgłoszenie do artykułu: Szumią jodły na gór szczycie

Szumią jodły na gór szczycie
Cykl/seria: aria Jontka z IV aktu opery Halka

Autor słów:

Wolski, Włodzimierz

Autor muzyki:

Moniuszko, Stanisław

Informacje

Aria Jontka z IV aktu Halki. Specjalnie została dopisana na warszawską premierę (1 I 1858 r.) dla wspaniałego tenora tych czasów Juliana Dobrskiego. Od daty skromnej prapremiery w Wilnie (1 I 1848 r.) minęło dziesięć lat. Z uzupełnień dopisywanych w ostatniej chwili powstają często utwory genialne. W przypadku tej opery są to: porywający Mazur, aria Halki z II aktu i dumka Jontka[3].