Mannequin

Zgłoszenie do artykułu: Mannequin

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Mannequin

Data powstania:

1999

Informacje

Nazwa nawiązuje do prozy Brunona Schulza, z drugiej strony odwołuje się do piosenki Manekiny grupy Kontrola W., mało znanego polskiego zespołu z lat 80.

Zespół Mannequin powstał w drugiej połowie 1999 r. z inicjatywy Marcina Kościelniaka – voc., g., autora tekstów i muzyki, oraz Bartłomieja Kluza – bg. Jedynym stałym członkiem zespołu jest Marcin Kościelniak, który uzupełnia skład innymi muzykami.

Zespół występował w wielu krakowskich klubach muzycznych (m.in. Miasto Krakoff). Na jego muzykę wpływ ma szeroko pojęta angielska i amerykańska rockowa scena alternatywna lat 80. i 90., na czele z takimi wykonawcami, jak: Birthday Party, Crime & The City Solution, Joy Division, Lydia Lunch, Nico czy Sonic Youth. Do najciekawszych kompozycji zespołu można zaliczyć takie utwory, jak: Uwięziony na statku kosmicznym, ModelTo powietrze, które zwracają uwagę swoją melodyką i ekspresyjnością. Znalazły się one na wydanej w grudniu 2003 r. w wydawnictwie Furia Musica płycie Mannequin.

Z zespołem współpracowali – gitarzyści: Anna Antoniewicz, Andrzej Dzirba (Helsinki) i Bartosz Grabski, basiści: Marcin Krokosz (Citizen Woman There) oraz perkusiści: Maciej Polkowski (eks-Piloci Kokó, Postszczęście) i Rafał Regulski (eks-Kroner Cirkus)[1].

Bibliografia