Zgłoszenie do artykułu: Polanie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Polanie

Data powstania:

1965

Data rozwiązania:

1968

Informacje

Pierwszy polski zespół rhythmandbluesowy utworzony latem 1965 r. przez Wiesława Bernolaka – g., org., Zbigniewa Bernolaka – bg., voc. i Piotra Puławskiego – g., hca., voc. (byłych muzyków Czerwono-Czarnych) oraz Andrzeja Nebeskiego – dr. i Włodzimierza Wandera – ten. sxf., voc. (byłych muzyków Niebiesko-Czarnych). Zadebiutował w sierpniu 1965 r. w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Matką chrzestną zespołu została szwedzka aktorka Bibi Andersson.

W październiku 1965 r. odbył trasę koncertową po kraju. Dwa miesiące później dokonał pierwszych nagrań radiowych, towarzyszył też brytyjskiej grupie The Animals podczas jej tournée po Polsce. W 1966 r. nagrał dwa SP dla wytwórni „Veriton”. Wyjechał na pierwsze występy zagraniczne do Danii. Wziął też udział w International Folk-Beat Festival, organizowanym przez sławny muzyczny Star-Club w Hamburgu (RFN). Wystąpił tam w gronie trzydziestu pięciu zespołów z osiemnastu krajów. Otrzymał bardzo pochlebne recenzje w zachodnioniemieckiej prasie i zaproszenie do udziału w programie TV. Od maja 1966 r. do stycznia 1967 r. koncertował za granicą. Po powrocie do kraju wystąpił z kilkudziesięcioma koncertami, dokonał też nagrań dla Studia „Rytm” i Programu III Polskiego Radia. W sierpniu 1967 r. odbył tournée po ZSRR. W kwietniu 1968 r. rozpadł się.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 86 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Repertuar zespołu zdominowany był przez piosenki anglosaskie. Uzupełniały go utwory komponowane przez członków zespołu. W październiku 1968 r. muzycy Polan utworzyli zespół Nowi Polanie, który w 1969 r. przekształcił się w Grupę O!, znaną później jako Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego. Jubileusz trzydziestolecia powstania zespołu uczcił okazjonalnym występem w pierwotnym składzie (i gościnnie z Dariuszem Kozakiewczem) na Balu Mistrzów Sportu w Warszawie[1].

Bibliografia