Silna Grupa „Pod Wezwaniem”

Zgłoszenie do artykułu: Silna Grupa „Pod Wezwaniem”

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Silna Grupa „Pod Wezwaniem”

Data powstania:

1968

Data rozwiązania:

1974

Informacje

Kabaretowy zespół wokalno-instrumentalny utworzony w 1968 r. przez Tadeusza Chyłę – voc., g., cb., Kazimierza Grześkowiaka – voc., gęśle, Jacka Nieżychowskiego – voc., bęben, Andrzeja Zakrzewskiego – pf., org. Zadebiutował zimą 1968 r.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył w 1969 r. nagrodę dziennikarzy, a w 1970 r. nagrodę TVP za To je moje.

W 1970 r. Tadeusza Chyłę zastąpił Krzysztof Litwin. Rok później nagrał LP Silna Grupa „Pod Wezwaniem”. Uczestniczył w wielu koncertach estradowych w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji i NRD. W 1974 wystąpił w RFN podczas otwarcia mistrzostw świata w piłce nożnej. Na jego repertuar składały się parodie popularnych przebojów oraz własne piosenki i ballady. Rozpadł się w 1974 r.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 109 (reż. Ryszard Wolański). CD K. Grześkowiak, Silna Grupa „Pod Wezwaniem”: Chłop żywemu nie przepuści zawiera nagrania z lat 1968–1974[1].

Bibliografia