Zgłoszenie do artykułu: VOX

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

VOX

Data powstania:

1978

Informacje

Męski kwartet wokalny utworzony jesienią 1978 r. w składzie: Andrzej Kozioł, Witold Paszt, Jerzy Słota, Ryszard Rynkowski. Jego członkowie występowali wcześniej w amatorskich i półzawodowych zespołach, m.in. Victoria Singers, Rh- i Sektor A. Zanim pojawił się na estradzie, przez kilka miesięcy pracował z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem, przygotowując debiutancki repertuar. Kierownictwo muzyczne sprawował Marian Skolarski.

Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w kwietniu 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Zyskał wielką popularność dzięki uczestnictwu w radiowym plebiscycie Studia Gama oraz występom na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Śpiewał m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1979 r. (III nagroda) i 1980 r. oraz na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1980 (I nagroda w konkursie wytwórni fonograficznych), a także w Bratysławie w 1980 r. (Złota Lira za interpretację oraz Brązowa dla Ryszarda Rynkowskiego i Mariana Skolarskiego za Bananowy song) i w Rostoku w 1982 r. (II nagroda).

Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W 1982 r. zrealizował recital TV Retro Vox. Na repertuar zespołu składają się ballady, pieśni spirituals, standardy jazzowe, utwory pop i funky.

W 1987 r. Ryszarda Rynkowskiego zastąpił Dariusz Tokarzewski. Od 1996 r. występuje jako tercet bez Andrzeja Kozioła. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 171 (reż. Ryszard Wolański)[1].

Bibliografia