Rynkowski, Ryszard

Zgłoszenie do artykułu: Rynkowski, Ryszard

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rynkowski, Ryszard

Data urodzenia:

9 października 1951

Miejsce urodzenia:

Elbląg

Informacje

Piosenkarz, kompozytor i pianista. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. Potem muzykował w amatorskich zespołach Elbląga. Prowadził też licealny kabaret „Tak To Bywa”, który w 1968 r. na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zdobył II nagrodę. W 1972 r., w czasie studiów, wystąpił z grupą El na V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie. Jako laureat tej imprezy wziął udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży.

W 1973 r. przeniósł się do Warszawy. Współpracował jako korepetytor z Operetką Warszawską i jako akompaniator z Teatrem na Targówku. Pierwsze piosenki skomponował na potrzeby tej sceny. Pierwszą kompozycją utrwaloną na płycie była piosenka W tańcu zaczyna się miłość w wykonaniu Waldemara Koconia.

W latach 1977–1978 był pianistą grupy Gramine. Później współpracował z zespołem Victoria Singers, początkowo jako instrumentalista, a po odejściu Grzegorza Markowskiego, jako wokalista. Z formacji tej powstała w 1979 r. grupa Vox, z którą związany był do czerwca 1987 r. jako wokalista i kompozytor. Napisał wówczas m.in. piosenkę Masz w oczach dwa nieba, która zdobyła III nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’79, oraz Bananowy song, nagrodzony Brązową Lirą na festiwalu w Bratysławie (Czechosłowacja) w 1980 r.

Od 1987 r. występuje jako solista. Zagrał epizodyczną rolę ochroniarza Fuksa w filmie V.I.P. (reż. Juliusz Machulski).

Jest laureatem:

– I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’89 za Wypijmy za błędy,

– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’90,

– I nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez hiszpański Czerwony Krzyż w 1991 r.,

– Grand Prix na festiwalu w Çesme (Turcja) w 1992 r. za wykonanie własnej piosenki Szczęśliwej drogi, już czas,

– Grand Prix i I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’94 za Mrok,

– nagrody Oddziałów Terenowych TVP SA i nagrody Programu I Polskiego Radia i dziennika „Rzeczpospolita” za Ten sam klucz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’99,

– Grand Prix i Superjedynki w kategorii wokalista na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2001,

– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii wokalista roku,

– Superjedynki w kategorii wokalista na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2002,

– Kryształowego Kamertonu Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2008[1].

Bibliografia