Nazwisko: |
Wójcicki, Jacek |
Data urodzenia: |
21 stycznia 1960 |
Miejsce urodzenia: |
Kraków |
Aktor i piosenkarz, także kompozytor. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 1982 r[2]. Jako aktor zadebiutował rolą Jasia w Błękitnym ptaku Maurycego Maeterlincka. W latach 1982–1986 był aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1981 r. związany z Piwnicą Pod Baranami, gdzie debiutował jako piosenkarz[1]. Wśród utworów, które wtedy wykonywał należy wymienić m.in.: Czarne anioły, Karuzela z Madonnami, Konie Apokalipsy[2]. Śpiewał również w grupie wokalnej In Tune, z którą nagrał LP In Tune: Christmas w 1985 r.
Od 1994 r. współpracuje z Kabarecikiem Olgi Lipińskiej[1], występował także na benefisach w Teatrze STU[2]. Kreował:
– role teatralne – Gliwuś Kretowiczek w Onych, Pet w Wiosna w zoo, Fryderyk Jarosy w Człowiek we fraku),
– role muzyczne – w oratoriach Nieszpory ludźmierskie (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego), A kto się odda w radość (muz. Włodzimierz Korcz, libr. Ernest Bryll)[1] i Woła nas Pan,
– role filmowe – Lista Schindlera (reż. Steven Spielberg), Ostatni dzwonek (reż. Magdalena Łazarkiewicz) i Korczak (reż. Andrzej Wajda).
Jest laureatem:
– nagrody za interpretację piosenki Sekretarka w Koncercie piosenki aktorskiej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’86,
– III nagrody ex aequo na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1986 r.,
– nagrody za interpretację piosenki Wiersz gazetowo-miłosny na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87,
– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’94[1].
Jacek Wójcicki śpiewa piosenki w kilku językach. Równie dobrze czuje się w repertuarze angielskim, co we francuskiej chanson i włoskiej arii. Nagrał trzy płyty: Nie bój się anioła i Live charakter, na które złożyły się znane piosenki z jego recitali, a także Kolędy polskie, wydane jako insert do „Dziennika Polskiego”[2].