Wójcicki, Jacek

Zgłoszenie do artykułu: Wójcicki, Jacek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Wójcicki, Jacek

Data urodzenia:

21 stycznia 1960

Miejsce urodzenia:

Kraków

Informacje

Aktor i piosenkarz, także kompozytor. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 1982 r[2]. Jako aktor zadebiutował rolą Jasia w Błękitnym ptaku Maurycego Maeterlincka. W latach 1982–1986 był aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1981 r. związany z Piwnicą Pod Baranami, gdzie debiutował jako piosenkarz[1]. Wśród utworów, które wtedy wykonywał należy wymienić m.in.: Czarne anioły, Karuzela z Madonnami, Konie Apokalipsy[2]. Śpiewał również w grupie wokalnej In Tune, z którą nagrał LP In Tune: Christmas w 1985 r.

Od 1994 r. współpracuje z Kabarecikiem Olgi Lipińskiej[1], występował także na benefisach w Teatrze STU[2]. Kreował:

– role teatralne – Gliwuś Kretowiczek w Onych, Pet w Wiosna w zoo, Fryderyk Jarosy w Człowiek we fraku),

– role muzyczne – w oratoriach Nieszpory ludźmierskie (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego), A kto się odda w radość (muz. Włodzimierz Korcz, libr. Ernest Bryll)[1]Woła nas Pan,

– role filmowe – Lista Schindlera (reż. Steven Spielberg), Ostatni dzwonek (reż. Magdalena Łazarkiewicz) i Korczak (reż. Andrzej Wajda).

Jest laureatem:

– nagrody za interpretację piosenki SekretarkaKoncercie piosenki aktorskiej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’86,

– III nagrody ex aequo na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1986 r.,

– nagrody za interpretację piosenki Wiersz gazetowo-miłosny na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87,

– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’94[1].

Jacek Wójcicki śpiewa piosenki w kilku językach. Równie dobrze czuje się w repertuarze angielskim, co we francuskiej chanson i włoskiej arii. Nagrał trzy płyty: Nie bój się aniołaLive charakter, na które złożyły się znane piosenki z jego recitali, a także Kolędy polskie, wydane jako insert do „Dziennika Polskiego”[2].

Bibliografia