Cwynar, Krzysztof

Zgłoszenie do artykułu: Cwynar, Krzysztof

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Cwynar, Krzysztof

Data urodzenia:

30 sierpnia 1942

Miejsce urodzenia:

Wilno

Informacje

Piosenkarz, kompozytor. Studiował na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Współpracował ze studenckim teatrzykiem Pstrąg. W 1965 r. zadebiutował jako piosenkarz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając I nagrodę w kategorii nowych głosów za piosenkę z własną muzyką Cyganka. Od 1966 r. występuje z własnymi recitalami, m.in.: Planeta Anna, O kochaniu, Dola Polaka. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, Czechosłowacji, NRD, RFN, na Węgrzech, w Mongolii, ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Współpracował z Anną German, dla której także komponował. Jest kompozytorem piosenek własnego repertuaru, a także utworów dla Krystyny Giżowskiej, Wandy Polańskiej, Jerzego Połomskiego, Ewy Śnieżanki.

Jest laureatem:

– wyróżnienia na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’66 za Zawstydzoną,

– nagrody publiczności na festiwalu w Rostoku (NRD) w 1967 r. za Białe konie,

– Złotego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’76 za piosenkę A przy żniwach wojsko,

– Srebrnego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’77 za piosenkę Nie pytaj mnie mamo,

– Srebrnego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’78 za piosenkę Tam gdzie Polska[1].

Bibliografia