Czerny, Edward

Zgłoszenie do artykułu: Czerny, Edward

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Czerny, Edward

Właściwie:

Czerny, Eberhard

Data urodzenia:

11 czerwca 1917

Miejsce urodzenia:

Zabrze

Data śmierci:

16 lutego 2003

Miejsce śmierci:

Salzgitter (Niemcy)

Informacje

Pianista, organista, kompozytor, aranżer i dyrygent. W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach, fortepianie, flecie i wiolonczeli. Absolwent Konserwatorium Berlińskiego w klasie kompozycji. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Jeleniej Górze, gdzie w latach 1951–1955 pracował jako kierownik muzyczny w miejscowym Teatrze Dramatycznym. Równocześnie współpracował jako aranżer z warszawską Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia. W 1955 r. przeniósł się do Warszawy. W latach 1955–1959 był drugim, a w latach 1959–1974 pierwszym dyrygentem warszawskiej orkiestry. Dokonał z nią licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Uczestniczył także, jako aranżer i dyrygent orkiestry akompaniującej solistom, w realizacji nagrań płytowych dla Polskich Nagrań. Dyrygował orkiestrami na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 i 1963 r. oraz za granicą, m.in. w NRD, ZSRR, Czechosłowacji i na Węgrzech. Zaaranżował ponad trzy tysiące utworów dla orkiestr Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi oraz orkiestr i zespołów dętych.

Jest kompozytorem utworów instrumentalnych, ilustracji muzycznych do spektakli teatralnych, m.in. O krasnoludkach i sierotce Marysi, Mąż pognębiony, piosenek do filmu Między brzegami (reż. Witold Lesiewicz), sygnału festiwalu w Sopocie, piosenek dla Urszuli Dudziak, duetu Rinn-Czyżewski, Reny Rolskiej, Ireny Santor, Violetty Villas, Wiktora Zatwarskiego.

Jest laureatem:

– wyróżnienia Ministra Kultury i Sztuki w konkursie na kompozycję za utwór na pięć saksofonów pt. Na huśtawce,

– wyróżnienia w międzynarodowym konkursie na utwór rozrywkowy w Monachium w 1964 r. za Wesołą wiadomość,

– Srebrnego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’74 za Jak przyjemnie maszerować.

Od 1992 r. mieszkał w Niemczech[1].

Bibliografia