Czubaszek, Maria

Zgłoszenie do artykułu: Czubaszek, Maria

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Czubaszek, Maria

Data urodzenia:

9 sierpnia 1939

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

12 maja 2016

Informacje

Pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa oraz Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1960 r. zaczęła współpracę z audycją Radio-Reklama w Programie I Polskiego Radia. Zadebiutowała jako autorka sloganem Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup. Pierwszy tekst, piosenki Kochać można byle jak, napisała w 1965 r. do muzyki Wojciecha Karolaka (prywatnie jej mąż). Później powstawały także do muzyki Zbigniewa Jaremki, Henryka Majewskiego, Zbigniewa NamysłowskiegoJana „Ptaszyny” Wróblewskiego. Od 1966 r. związana była z Polskim Radiem, z Programem III i Programem I. Pisała teksty satyryczne do Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego, Ilustrowanego Magazynu Autorów, 60 minut na godzinęPowtórki z rozrywki. Współpracowała także z krajową i zagraniczną prasą satyryczną. Autorka satyrycznych minisłuchowisk, m.in. Na wyspach Hula Gula, Z wizytą u Kazia, Marie jego życia, Serwus jestem nerwus, książek Na wyspach Hula Gula, Dziewczyny na ścianę i na życie, Pytania tendencyjne i jeszcze jedno, Dzień dobry, jestem z kobry – czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady; sztuk Kwadrat, Roxy, Włącz kolor, Żona pana ministra; scenariuszy programów telewizyjnych, słuchowisk radiowych, skeczy i monologów. Przez wiele lat była jedną z komentatorek w programie satyrycznym Szkło kontaktowe w TVN24.

Laureatka nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji w 1971 r. i Złotego Mikrofonu w 1975 r. W 2009 r. otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 r. została nominowana w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii AkumulaTOR[1], [2], [3].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.onet.pl/
Portal informacyjny Onet [odczyt: 12.05.2016].

3. 

http://www.tvn24.pl/
Portal informacyjny TVN24 [odczyt: 12.05.2016].