Czyżewski, Bogdan

Zgłoszenie do artykułu: Czyżewski, Bogdan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Czyżewski, Bogdan

Data urodzenia:

9 marca 1934

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Piosenkarz. Ukończył Technikum Mechaniki Precyzyjnej. Studiował na Politechnice Warszawskiej. Absolwent Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie piosenki Andrzeja Boguckiego. W czasie studiów związany był z klubem studenckim Stodoła w Warszawie, gdzie debiutował jako piosenkarz. W 1958 r. zdobył wyróżnienie w konkursie piosenkarskim zorganizowanym przez Polskie Radio. Od 1961 r. współpracował ze Studiem Piosenki Polskiego Radia, radiowymi orkiestrami Edwarda CzernegoBogusława Klimczuka oraz zespołem jazzu tradycyjnego New Orleans Stompers. W latach 1963–1973 śpiewał w duecie Rinn-Czyżewski, który dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz płytowych. Od 1974 r. występował jako solista. W latach 1974–1978 związany był z Teatrem na Targówku w Warszawie.

Jest laureatem:

– wyróżnienia za debiut na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63,

– Srebrnych Pierścieni na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1982 i 1986 r.,

– Złotego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’83.

Współpracował jako solista z radiowymi orkiestrami w Warszawie i Łodzi, Reprezentacyjną Orkiestrą Wojska Polskiego, Orkiestrą Moskiewskiego Teatru i Estrady, Big-Bandem Radio Hawana oraz Orkiestrą Drezden Tanz Sinfoniker. Koncertował w ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W 1990 r. wycofał się z estrady[1].

Bibliografia