Drabik, Zbigniew

Zgłoszenie do artykułu: Drabik, Zbigniew

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Drabik, Zbigniew

Pseudonim:

Ar-Gus

Data urodzenia:

1907

Data śmierci:

28 sierpnia 1944

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów, kompozytor. Już w połowie lat dwudziestych dostarczał tekstów satyrycznych, kupletów, ballad dla duetu komików Din-Don. Jako autor piosenek debiutował w 1930 r. Należał do grona najpopularniejszych autorów tekstów do utworów muzyki lekkiej; jego twórczość literacka charakteryzowała się dobrym poziomem. Współpracował z kompozytorem Adamem Lewandowskim; sam był również zdolnym kompozytorem. Pisał większe formy literackie, np. Karol Borowski wystawił w „Teatrze na Kredytowej” jego operetkę (komedię muzyczną) To lubią kobiety, ponadto pisał piosenki dla potrzeb filmu. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej nawiązał współpracę z kompozytorem Janem Markowskim. Kontynuował ją także podczas okupacji hitlerowskiej.

Komponował i pisał teksty dla teatru „Złoty Ul”. Utwory jego autorstwa cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Wiele jego piosenek napisanych podczas okupacji ukazało się po II wojnie światowej na płytach poznańskiej wytwórni „Melodie”. Najbardziej popularne, to Jalousie, Wolnoć Tomku w swoim domku, Stachu, Stary walc, Grenada śpi, Błękitne Bolero, Fernando, Romans w trzech tomach. Podczas II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej. Zginął podczas powstania warszawskiego[1].

Bibliografia