Filipowicz, Remigiusz

Zgłoszenie do artykułu: Filipowicz, Remigiusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Filipowicz, Remigiusz

Filipovitch, Remy

Właściwie:

Filipajtys, Remigiusz

Data urodzenia:

12 kwietnia 1946

Miejsce urodzenia:

Wilno

Data śmierci:

17 maja 2018

Informacje

Saksofonista tenorowy, kompozytor i pedagog.

W latach 60. przyjechał do Polski, aby kontynuować studia muzyczne. Od października 1969 do czerwca 1970 r. był dyrektorem artystycznym Big Bandu „Stodoła”. Wkrótce potem przestał być liderem stodolanej formacji i ostatecznie jej szefem został Henryk Majewski. Wkrótce wyjechał do Niemiec, tam w 1975 r. jako Remy Filipovitch, zamieszał wraz z żoną Niemką w obszernym wiejskim domu w Kettwig koło Essen. Szybko zyskał uznanie tamtejszego środowiska jazzowego, również jako pedagog.

Odbył kilkuletnie studia w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie kształcił się pod okiem takich mistrzów jak Gary Burton, Andy McGhee, Herb Pomeroy, Lennie Johnson i innych, uzyskując „Professional Diploma in Composing & Arranging”.

Grał zarówno z muzykami niemieckimi, amerykańskimi, jak i polskimi, m. in. Michał Barański, Czesław Bartkowski, Jerzy Bartz, Ewa Bem, Marek Bliziński, Roman Dyląg, Grzegorz Grzyb, Krzysztof Herdzin i inni.

Był muzykiem wszechstronnym stylistycznie, co pozwoliło mu na pracę w różnych kontekstach, od jazzu do muzyki rozrywkowej. Jego stałym miejscem zatrudnienia stała się Folkwang Musikschule Essen a potem – Uniwersytet Duisburg-Essen. Jednocześnie przez 10 lat współpracował z wieloma teatrami muzycznymi RFN jako muzyk estradowy (saksofonista, klarnecista, flecista). Grał m.in. w big bandach Paula Kuhna, oraz Westdeutsche Rundfunk. Przez długie lata prowadził swój zespół Remy Filipovitch Quartet. Nagrał pięć płyt autorskich: All Day Long, Open Your Eyes, Go! (z Namysłowskim), Sixty BicyclesGood Times[1].

Bibliografia

1. 

http://jazzforum.com.pl/main/artykul/remigiusz-filipowicz
Jazz Forum [odczyt: 29.12.2020].